Kirjautuminen on muuttunut 22.8.2025 - tarvittaessa aseta salasanasi uudelleen.

Metan Threads-sovellus tulee EU-alueelle ensi kuussa

X:n kilpailijaksi rakennettu tekstipohjainen sosiaalinen media Threads on valmiina aloittamaan EU-alueella, jos viranomaishyväksynnät saadaan kuntoon.
30. marraskuuta 2023 kirjoittaja
IT Insider toimitus

Facebookin ja Instagramin emoyhtiö Meta on valmis tuomaan tekstipohjaisen sosiaalisen median palvelunsa Threadsin EU-alueelle jo ensi kuussa, kertoo The Wall Street Journal. Vauhdilla liikkelle lähtenyt Threads on toistaiseksi pysynyt EU-alueen ulkopuolella, koska se ei ole täysin täyttänyt EU-regulaation ehtoja.

Threads kilpailee Elon Muskin X:n kanssa ja läsnäololla EU-alueella on palvelun menestykselle iso merkitys.

WSJ:n mukaan on mahdollista, että Meta tarjoaa EU-lainsäätäjiä varten mahdollisuuden seurata muiden käyttäjien viestejä ilman oman profiilin luomista. Toki keskusteluihin osallistuminen todennäköisesti vaatii käyttäjäprofiilin.

Aikaisemmin Threads herätti kritiikkia tiukasta integraatiostaan Instagramin kanssa. Käyttäjät eivät voineet poistaa Threads-profiilia poistamatta samalla Instagram-tiliä. Tämä ominaisuus on poistettu ja Threadsista voi poistua ilman huolta Instragram-tilin katoamisesta.

Threadissa ei ole toistaisksi mainoksia, mutta sen iOS-yksityisyysraportin perusteella voi päätellä, että se kerää käyttäjistään paljon dataa. On vielä epäselvää, tarjoaako Meta myös Threadsista maksullista versiota EU-alueelle Facebookin ja Instagramin tapaan.

Jaa
Dynaaminen pätkäsi näytetään tässä... Tämä viesti näytetään, koska et ole antanut sekä suodatinta että mallia käytettäväksi.
Dynaaminen pätkäsi näytetään tässä... Tämä viesti näytetään, koska et ole antanut sekä suodatinta että mallia käytettäväksi.
Dynaaminen pätkäsi näytetään tässä... Tämä viesti näytetään, koska et ole antanut sekä suodatinta että mallia käytettäväksi.
Arkistoi