Kirjautuminen on muuttunut 22.8.2025 - tarvittaessa aseta salasanasi uudelleen.

Meta on julkaisemassa yli 1000 euron älylasit mahdollisesti tänä vuonna

Uudet älylasit sisältävät tekoälyintegraatiota ja arjen keskellä huomaamattoman näytön.
1. huhtikuuta 2025 kirjoittaja
Lehtinen Max

Meta kehittää uutta versiota sen tutuista Ray-Ban-älylaseista. Uudet lasit sisältävät pienen näytön ja voivat pyörittää yksinkertaisia sovelluksia, kertoo Bloomberg

Lasien näyttö sijaitsee oikean linssin alakulmassa ja näkyy parhaiten alaspäin katsottaessa. Laitteen kontrolloiminen tapahtuu käsien eleillä, jotka Metan kehittämä uusi rannepanta rekisteröi. Käyttöjärjestelmänä toimii kustomoitu Android.

Hypernova-koodinimellä kulkeva tuote sisältää myös Metan aiempia älylaseja paremman kameran. Samalla Meta aikoo panostaa lisää tekoälyintegraatioon eli ainakin kehittyneempään tekoälyassistenttiin. 

Aiempaa korkeampi laatu näkyy myös lasien hintalapussa. Sisäpiirilähteet kertovat, että laitteen hinta voi nousta jopa 1200–1300 euroon. 

Laitteen julkaisu tapahtuu lähteiden mukaan vasta “kuukausien päästä”, kuitenkin ehkä jo tänä vuonna. 

Samalla Meta kehittää jo seuraavia Hypernova 2 -lasejaan, joissa on tuttuun tapaan kaksi näyttöä, yksi molemmille silmille. Yrityksellä on tekeillä myös Supernova 2 -älylasit, jotka eivät sisällä näyttöä ollenkaan. 

Jaa
Dynaaminen pätkäsi näytetään tässä... Tämä viesti näytetään, koska et ole antanut sekä suodatinta että mallia käytettäväksi.
Dynaaminen pätkäsi näytetään tässä... Tämä viesti näytetään, koska et ole antanut sekä suodatinta että mallia käytettäväksi.
Dynaaminen pätkäsi näytetään tässä... Tämä viesti näytetään, koska et ole antanut sekä suodatinta että mallia käytettäväksi.
Arkistoi