Vuonna 2007 perustettu suomalainen ohjelmistoratkaisuja tarjoava kasvuyhtiö Dream Broker on kasvanut perustamisestaan lähtien yhden tuotteen voimin. Tilanteeseen tulee muutos, kun yhtiö kaavailee laajentavana tuotevalikoimaansa videoneuvotteluihin ja kuluttajapuolen ratkaisuihin
Yli tuhat yritystä seitsemässä Euroopan maassa käyttävät nykyisin yhtiön selain- ja sovelluspohjaista Dream Broker Studio -videoviestintäpalvelua. Tällä hetkellä yhtiö toimii Suomen lisäksi Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa, Hollannissa, Saksassa ja uusimpana Islannissa, jonne yritys avasi toimipisteen kesäkuussa.
Dream Broker Studio
Dream Broker Studio on yritysten käytettäväksi suunniteltu videoalusta, jonka avulla organisaatio ja sen työntekijät voivat jakaa keskenenään videoita.
Yhtiö voitti vuonna 2012 kasvuyritysten Deloitten Technology Fast 50 -kilpailun, joka listaa 50 nopeimmin kasvavaa teknologiayritystä Suomessa. Vuosina 2007-2011 ohjelmistoyhtiö kasvoi huimasti 2712 prosentilla.
IT Insiderin haastatteleman Dream Brokerin teknologiajohtaja Sami Siekkisen mukaan yhtiö on investoinut kasvuun systemaattisesti. Yhtiö on sijoittanut Dream Broker Studio -ohjelmistosta saatuja tuottoja maantieteelliseen kasvuun sekä tuotekehitykseen.
Lähivuosina Dream Broker aikoo laajentua uusille markkionoille tuoteportfoliota laajentamalla. Uutuuksia on odotettavissa jo tämän vuoden puolella.

Siekkisen mukaan Dream Brokerin visiona on mullistaa kommunikaatio videoiden avulla. Hän ei paljasta tulevien tuotteiden sisältöä tarkemmin, mutta kertoo, että tulevalla tuoteportfoliolla yhtiö tulee vastaamaan kaiken tyyppiseen videoviestintään ja kommunikaatioon. Käytännössä yhtiöltä voi lähitulevaisuudessa odottaa muun muassa Zoomin, Google Meetin ja Microsoft Teamsin kaltaista videopuhelupalvelua.
“Haluamme muuttua ‘online video powerhouse’ -tyyppiseksi yhtiöksi. Dream Brokerilla olisi oma tuoteperhe, josta asiakkaat voisivat ottaa tarpeidensa mukaan tiettyjä ominaisuuksia käyttöönsä.”
Yrityspuolen videoviestinnässä menestyneen Dream Brokerin tulevaisuuteen kuuluvat myös kuluttajatuotteet. Yhtiö julkaisi reilu vuosi sitten ilmaisen kokeilutuotteen, Nian-videoviestintäsovelluksen, joka on Siekkisen mukaan yksi osa yhtiön tavoitetta ymmärtää paremmin erilaisia videoviestintäratkaisuja.
Eurooppalaisuus tuo tietoturvaa
Videoviestintä on megatrendi, jossa yhdysvaltalaiset teknologiajätit ovat vahvasti läsnä. Useat yritykset ratkovatkin videoviestintään liittyvät tarpeensa Microsoftin, Googlen ja Ciscon palveluilla.
Tarjonnasta johtien monilla eurooppalaisilla yrityksillä ei ole vaihtoehtoa yhdysvaltalaisten ohjelmistoyhtiöiden videoviestintäpalveluille. Jatkossa lainsäädännölliset asiat kuten EU-tuomioistuimen Schrems II-tuomio vaikuttavat siihen, miten hyvin Euroopan ulkopuoliset ohjelmistoyhtiöt pystyvät toimimaan Euroopan sisällä.
Vastapainona Dream Broker on puhtaasti eurooppalainen videoviestintäpalveluiden tarjoaja.
Valtavirrasta poikkeavana yhtiönä Dream Brokerin palvelut toimivat yhtiön omassa yksityisessä pilvessä. Käytännössä yhtiö hyödyntää omia Dellin laitteitaan Elisan konesaleissa. Dream Brokerin mukaan oma laitekanta ja oma pilvi mahdollistavat paremman tietoturvan hallinnan sekä datan sijainnin varmistamisen.
“Haluamme hallinnoida käyttämäämme laitteistoinfrastruktuuria aina kovalevyyn ja suorittimeen saakka, jolloin pystymme dokumentoimaan ja varmistamaan, että asiakkaan data on tallessa tietyssä paikassa”, Siekkinen toteaa.
Videoviestinnässä keskeisiä ovat On demand -videotiedostot, joita voi joko ladata tai katsoa suoratoistona lataamatta niitä tietokoneelle. Myös Dream Broker Studion videoviestintä keskittyy On demand -videoiden jakamisen ympärille.
“On demand -videotiedostoissa tietoturva, yksityisyys ja luotettavuus ovat keskiössä, sillä yritysten sisäisesti jakamat videot saattavat sisältää henkilötietoja tai muita yhtiösalaisuuksia. Tämä vaatii korkeimpien tietoturvakriteerien täyttymistä ja siinä Dream Broker ja Dream Broker Studio ovat suoriutuneet erinomaisesti”, sanoo Siekkinen.