Kirjautuminen on muuttunut 22.8.2025 - tarvittaessa aseta salasanasi uudelleen.

Apple saattaa julkaista uuden edullisen iPhonen ensi viikolla

Iphone SE -malli päivittää Applen edullisimman älypuhelimen tuoreempaan tekniikkaan ja EU:n vaatimaan usb-c-liitäntään.
6. helmikuuta 2025 kirjoittaja
IT Insider toimitus

Teknologiajätti Apple saattaa esitellä uuden iPhone SE -mallin jo ensi viikolla, kertoo Bloomberg. Puhelimen myynti voisi alkaa helmikuun loppupuolella.

Vuodettujen kuvien ja videoiden perusteella uusi iPhone SE muistuttaa ulkonäöltään iPhone 14\:sta. Se saa suuremman näytön ja Face ID -kasvojentunnistuksen Touch ID -sormenjälkitunnistuksen sijaan. Puhelimessa on todennäköisesti Applen uusi A18-siru, joka mahdollistaa Apple Intelligence -tekoälyominaisuudet.

Lisäksi uusi iPhone SE saattaa olla ensimmäinen Applen omaa matkapuhelinmodeemia käyttävä laite. USB-C-liitännän ansiosta Apple voi jatkaa SE-mallin myyntiä myös EU-alueella. Takana on yksi kamera, kuten aiemmissa SE-malleissa.

Lähteiden mukaan puhelimen hinnan odotetaan olevan noin 500 dollaria, mikä tekisi siitä kalliimman kuin vuoden 2022 iPhone SE, jonka hinta alkoi 429 dollarista.

Apple ei ole kommentoinut asiaa. Bloombergin mukaan julkistusta ei todennäköisesti tehdä erillisessä tapahtumassa, vaan puhelin esitellään Applen verkkosivuilla.

Tänä vuonna Applelta odotetaan myös ohuempaa iPhone-mallia, mahdollisesti nimeltään “iPhone 17 Air”. Lisäksi iPhone 17 ja iPhone 17 Pro saavat lähteen mukaan merkittäviä päivityksiä.

Jaa
Dynaaminen pätkäsi näytetään tässä... Tämä viesti näytetään, koska et ole antanut sekä suodatinta että mallia käytettäväksi.
Dynaaminen pätkäsi näytetään tässä... Tämä viesti näytetään, koska et ole antanut sekä suodatinta että mallia käytettäväksi.
Dynaaminen pätkäsi näytetään tässä... Tämä viesti näytetään, koska et ole antanut sekä suodatinta että mallia käytettäväksi.
Arkistoi